تفاوت کاتالوگ و بروشور در چیست؟

بازگشت به صفحه مقالات

بررسی کامل تفاوت انواع کاتالوگ و بروشور در مجله چاپ ملوفام:

به نظر شما تفاوت و فرق بین کاتالوگ و بروشور در چیست؟ بسیاری از مردم از این دو اصطلاحات چاپی به جای یکدیگر استفاده می‌کنند، اما آن‌ها در واقع معانی و اهداف متمایزی دارند. در ادامه، تفاوت ها و فرق اصلی بین کاتالوگ و بروشور و نحوه انتخاب بهترین این دو نوع محصول چاپی را برای کسب و کارهای مختلف توضیح خواهیم داد.

برای بررسی این موضوع می‌تونید از مطالب مربوط به کاتالوگ و بروشور هم استفاده کنید. آشنایی با انواع کاتالوگ و بروشور، به شما تو آگاهی از تفاوت و فرق بین این دو محصول چاپی کمک خیلی زیادی می‌کنه! می‌تونید از مقالات مجله چاپ ملوفام استفاده کنید که یکی از تخصصی‌ترین مجلات چاپی به شمار میاد. با ما همراه باشید!

با کاتالوگ بیشتر آشنا شوید:

آشنایی با کاتالوگ می‌تواند پاسخ کوتاهی برای سوال شما یعنی تفاوت و فرق میان کاتالوگ و بروشور چیست باشد. کاتالوگ نوعی نشریه و یا در اصطلاح مجله است که موارد مختلفی از جمله محصولات، خدمات، دوره‌ها، رویدادها و… را فهرست و توصیف می‌کند. کاتالوگ می‌تواند چاپی یا دیجیتالی باشد و می‌تواند برای اهداف مختلفی مانند بازاریابی، آموزش، سرگرمی ایجاد و استفاده شود. یک کاتالوگ معمولا دارای یک صفحه جلد، فهرست مطالب و چندین صفحه یا بخش است که اقلامی مانند محصولات و خدمات را با نام، ویژگی‌ها، تصاویر و … نمایش می‌دهد.

یک کاتالوگ همچنین می‌تواند اطلاعات اضافی مانند اطلاعات تماس، شرایط و ضوابط، توصیفات، و … داشته باشد. یک کاتالوگ می‌تواند به مشتریان یا کاربران کمک کند تا اقلام مورد علاقه خود را پیدا و مقایسه کنند و تصمیمات آگاهانه بگیرند. یک کاتالوگ همچنین به سازندگان یا ارائه دهندگان اقلام کمک می‌کند تا پیشنهادات خود را به نمایش بگذارند و مشتریان یا کاربران متفاوتی را جذب کنند.

 • با وجود خیلی از روش‌های سفارش آنلاین، شما می‌تونید کاتالوگ مورد نظرتون رو خیلی و سریع برای چاپ سفارش بدید. چاپ ملوفام از جمله راحت‌ترین روش‌های سفارش به صورت غیر حضوری و آنلاین رو به شما ارائه میده و شما فقط با چند کلیک می‌تونید از این محصول چاپی تبلیغاتی و با ارزش، بهره‌مند بشید. چاپ انواع محصولات چاپی خودتون رو به ملوفام بسپارید!

با بروشور بیشتر آشنا شوید:

بروشور نیز نوعی نشریه است که اطلاعاتی در مورد یک موضوع خاص، مانند یک رویداد، یک برنامه، یک علت یا یک مکان ارائه می‌دهد. این محصول چاپی معمولاً یک یا دو تا یا لت دارد که چهار تا شش صفحه برای ایجاد محتوا به وجود می‌آورد. یک بروشور برای جذب و آموزش خواننده در مورد موضوع طراحی شده است. یک بروشور همچنین می‌تواند چاپی یا دیجیتالی باشد و می‌توان آن را توزیع کرد، پست کرد یا در مکان‌های عمومی نمایش داد. آشنایی با بروشور می‌تواند به شما در بررسی آگاهانه تفاوت و فرق آن با کاتالوگ کمک کند.

اگر به دنبال راهی برای تبلیغ کسب‌وکار، محصول یا خدمات خود هستید، می‌توانید بروشور خود را به صورت کاملاً اختصاصی ایجاد کنید. بروشور نوعی سند کاغذی است که می‌توان آن را در شکل‌ها و اندازه‌های مختلف تا کرد. از جمله مزایای بروشور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • با بروشور می‌توان شرکت، سازمان، محصولات یا خدمات را به مشتریان بالقوه یا اعضای عمومی معرفی کرد.
 • با بروشور می‌توان افراد را از مزایا و ویژگی‌های آنچه ارائه می‌دهید، مطلع ساخت.
 • همچنین بروشور این افراد را متقاعد می‌کند که اقداماتی مانند تماس، بازدید و یا خرید انجام دهند.

یک بروشور بسته به هدف، مخاطب و بودجه شما می‌تواند به روش‌های مختلفی طراحی شود. می‌توانید از رنگ‌ها، فونت‌ها، تصاویر و طرح‌های مختلف استفاده کنید تا بروشور خود را جذاب و چشم نواز کنید. همچنین می‌توانید انواع کاغذ و روش‌های چاپ را متناسب با نیاز و ترجیحات خود انتخاب کنید. برای طراحی حرفه‌ای بروشور و چاپ با کیفیت آن به صورت کاملاً اختصاصی، می‌توانید از طریق چاپ ملوفام اقدام نمایید.

تفاوت و فرق میان بروشور و کاتالوگ در چیست؟

همون طور که متوجه شدید، هر کدوم از این دو محصول چاپی می‌تونند تو تبلیغات چاپی به شما و کسب‌وکارتون کمک بسیار زیادی بکنند. از طرفی میشه به این نتیجه رسید که هر دو این محصول‌ها مزایای یکسانی دارند و برای یک هدف مشخصی تولید و استفاده میشن. تو ادامه این موضوع رو بررسی می‌کنیم که واقعاً تفاوت و فرق بین بروشور و کاتاوگ در چیست و چرا این دو محصول به صورت جداگانه چاپ میشن؟

در اینجا چند نکته کلیدی برای یادآوری وجود دارد:

 • یک کاتالوگ طیف وسیعی از محصولات یا خدمات را به نمایش می‌گذارد، در حالی که یک بروشور بر یک موضوع تمرکز دارد.
 • یک کاتالوگ صفحات و محتوای بیشتری نسبت به یک بروشور دارد!
 • هدف یک کاتالوگ فروش چیزی به خواننده است، در حالی که بروشور هدفش اطلاع رسانی یا متقاعد کردن خواننده در مورد چیزی است!
 • یک کاتالوگ به احتمال زیاد به طور منظم به روز می‌شود، در حالی که یک بروشور بیشتر برای یک موقعیت یا هدف خاص استفاده می‌شود.

علاوه بر این نکات، موارد دیگه‌ای هم وجود داره که با شما تو درک این موضوع که تفاوت بین کاتالوگ و بروشور چیه کمک زیادی می‌کنه. با بررسی چنین موارد می‌تونید خیلی راحت و سریع‌تر از تفاوت‌های بین این دو نوع محصول چاپی آگاه بشید. پس با ما همراه باشید!

محتوا:

کاتالوگ‌ها اطلاعات جامعی در مورد تمام محصولات یا خدمات ارائه شده توسط یک شرکت یا کسب‌وکار ارائه می‌دهند. در حالی که بروشورها بر تبلیغ یک محصول یا خدمات خاص تمرکز دارند. بر این اساس می‌توان نتیجه گرفت که محتوای یک کاتالوگ برای کل یک مجموعه و یا برند می‌تونه کافی باشه، اما بروشور نه!!

طول:

بر اساس موضوع بالا کاتالوگ‌ها معمولاً طولانی‌تر از بروشورها هستند و اطلاعات دقیق‌تری دارند. بروشورها معمولاً کوتاه‌تر از کاتالوگ‌ها هستند و اطلاعات مختصر و جذابی دارند. البته همین موضوع می‌تونه دلیلی بر این باشه که خیلی از افراد بروشور رو بهتر بررسی می‌کنند تا کاتالوگ!

طراحی:

کاتالوگ‌ها ظاهری حرفه‌ای و صیقلی دارند. در حالی که بروشورها بیشتر خلاقانه و چشم نواز هستند. چرا که از بروشور خیلی بیشتر برای تبلیغ خدمات، محصولات و دیگر موارد نسبت به کاتالوگ استفاده میشه. از طرفی هم کاتالوگ بیشتر مثل یک فروشنده است که فقط محصولات و انواع یک مجموعه رو معرفی می‌کنه!

هدف:

کاتالوگ‌ها برای اطلاع رسانی و آموزش مشتریان بالقوه در مورد گزینه‌های موجود طراحی شده‌اند. در حالی که بروشورها برای ترغیب و تشویق مشتریان بالقوه برای اقدام به عملی خاص و مشخص طراحی شده‌اند. بنابراین، بررسی این تفاوت ها و فرق ها بین یک کاتالوگ و یک بروشور، می‌توان برای انتخاب آن‌ها برای کسب و کار خود اقدام نمود. این به اهداف، مخاطبان و بودجه شما بستگی دارد.

پیشنهاد می‌کنیم که برای انتخاب یکی از این موارد برای چاپ جهت تبلیغ یا معرفی محصولات و تبلیغات کسب‌وکار خود، این سوالات را از خودتان بپرسید و به آن‌ها پاسخ دهید:

 • هدف اصلی شما از ایجاد کاتالوگ و یا بروشور چیست؟ آیا می‌خواهید همه محصولات یا خدمات خود را به نمایش بگذارید یا می‌خواهید یک پیشنهاد خاص را برجسته کنید؟
 • مخاطبان شما چه کسانی هستند؟ آیا آن‌ها برای خرید از شما به اطلاعات بیشتر یا انگیزه بیشتری نیاز دارند؟
 • چقدر می‌خواهید بابت چاپ و انتشار این محصولات چاپی هزینه کنید؟ آیا منابع کافی برای تهیه یک سند طولانی و مفصل دارید یا یک سند کوتاه و ساده را ترجیح می‌دهید؟

بسته به پاسخ‌های خود، می‌توانید بهترین گزینه را برای کسب و کار خود انتخاب کنید. به یاد داشته باشید که هم کاتالوگ‌ها و هم بروشورها می‌توانند ابزار بازاریابی موثری باشند، اگر به خوبی طراحی شده باشند، به خوبی نوشته شده باشند و به خوبی توزیع شوند. حتماً برای طراحی بروشور و کاتالوگ جهت چاپ و استفاده تبلیغاتی، به یک طراح متخصص تو این زمینه‌ها مراجعه کنید. برای این کار می‌تونید از طریق خدمات طراحی چاپ ملوفام هم بهره‌مند بشید.

سخن آخر:

امیدواریم تو این مطلب، پاسخی برای سوال تفاوت و فرق میان کاتالوگ و بروشور چیست به شما داده باشیم. اگر برای ایجاد یا چاپ کاتالوگ یا بروشور خود به کمک بیشتری نیاز دارید، همین امروز با ما تماس بگیرید. ما در راه حل‌های چاپ برای انواع مشاغل متخصص هستیم. همچنین اگر سوال یا نظری دارید، در زیر این مطلب برای ما مطرح کنید. فراموش نکنید که برای مطالب عالی‌تر مانند این در مجله چاپ ملوفام مشترک شوید. با تشکر از شما برای خواندن این محتوا!

منابع:

ThePrinters

اشتراک گذاری این مقاله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به صفحه مقالات