راهنمای طراحی کارت ویزیت

بازگشت به صفحه مقالات
این مقاله شامل نکاتی درباره اصول و راهنمای طراحی کارت ویزیت تبلیغاتی و مشخصات آن

رعایت اصول طراحی کارت ویزیت:

راهنمای طراحی کارت ویزیت به شما کمک می‌کند تا به راحتی طرح روی کارت خود را مدل‌سازی کنید. با استفاده از این محتوا می‌توانید مشخصات مورد نظرتان را روی کارت ویزیت جایگذاری کرده و با اصول اصلی طراحی در این نوع محصول بیشتر آشنا شوید. پس، با ما همراه باشید.

اهمیت طراحی، در محصولات چاپی:

همه‌ی محصولات چاپی نیاز به یک طرح منظم، خوانا و جذاب دارند. طرحی که بیشترین تاثیر را در مفهوم رسانی و زیبایی داشته باشد. چرا که تنها به وسیله طراحی می‌توان به بهای هر چیز چاپ شده‌ای، پی برد. امروزه با پیشرفت بی وقفه فناوری، همچنان از محصولات چاپی کاغذی استفاده می‌شود. از بسیاری از محصولات چاپی کاغذی می‌توان به عنوان یک روش تبلیغاتی نیز بهره برد و این یکی از دلایل اهمیت طراحی در زمینه چاپ است.

اصول و راهنمای طراحی کارت ویزیت:

چه یک فریلنسر فردی باشید، چه بنیانگذار یک استارتاپ جوان یا بخشی از یک شرکت باتجربه تبلیغاتی، باید برای طراحی کارت ویزیت، با یکسری اصول و قواعد اصلی طراحی این محصول آشنا باشید. قواعدی که برای طراحی بسیاری دیگر از محصولات چاپی نیز قابل اجرا است.

چاپ کارت ویزیت در چاپ افست نیز، باید مانند محصولات دیگر با رعایت اصول کاربردی صورت بگیرید. این اصول بیشتر در هنگام طراحی یعنی آماده سازی فایل برای چاپ و گرفتن خروجی از آن کاربرد دارد. با استفاده از این موارد می‌توان از افت کیفیت در محصول چاپ شده، به شدت جلوگیری کرد.

نکات مهم برای آماده سازی فایل طراحی کارت ویزیت:

حتماً برای جلوگیری از افت کیفیت فایل طراحی بعد از چاپ، نکات چاپی زیر را برای همه‌ی محصول از جمله کارت ویزیت، به دقت بررسی نمایید. برای سفارش چاپ کارت ویزیت از طریق ملوفام، ابتدا باید محصول مد نظر خود را انتخاب و قالب آماده آن را در فرمت مورد نظر دانلود کنید. نکات مهم برای آماده سازی فایل طراحی برای همه‌ی محصولات چاپی در چاپ افست عبارت‌اند از:

 • طرح کارت ویزیت در چاپ افست، تنها باید در سیستم یا مد رنگی (CMYK) طراحی شود.
 • رنگ پس زمینه باید تمامی قسمت‌های طرح را در برگیرد. چرا که پس از چاپ و برش، برخی از قسمت‌های طرح بدون رنگ باقی نماند.
 • برای طراحی هر نوع محصول چاپی باید متناسب با قالب آماده آن، محدوده‌ای امن قرار داد. محدوده امن محصولی مانند کارت ویزیت شامل خط برش و خط تا می‌باشد. عدم ایجاد یک حاشیه‌ای امن برای خطوط برش و تا، موجب از بین رفتن عناصر اصلی مانند لوگو، تصاویر، متن و… می‌شود.
 • برای جلوگیری از این آسیب باید طرح کلی را از هر طرف کار در فاصله‌ی حداقل ۵ میلی‌متر قرار‌ داد.
 • سایز متن‌ها برای خوانایی بهتر، نباید کمتر از ۶ پوینت انتخاب شود.
 • همچنین حتماً رنگ نوشته‌ها و عناصر سیاه کوچک را از سیاه تک رنگ (C:0 M:0 Y:0 K:100) انتخاب نمایید.
 • برای جلوگیری از افت کیفیت طرح پس از چاپ، فایل را با رزولوشن حداقل ۳۰۰Dpi خروجی بگیرید.
 • فایل طراحی خود را در یکی از فرمت‌های TIFF ، PDF و یا JPG خروجی بگیرید. (بهترین و مناسب‌ترین فرمت برای چاپ افست، فرمت PDF می‌باشد. چرا که در این ساختار کیفیت و خوانایی تصاویر و متون حفظ می‌شود).

آشنایی با مد رنگی (CMYK) در طراحی و چاپ:

از این نوع مد رنگ در طراحی و چاپ محصولات در چاپ افست استفاده می‌شود. این سیستم رنگی دارای ۴ رنگ اصلی C (آبی دریایی cyan)، رنگ M (ارغوانی magenta)، رنگ Y (زد yellow) و رنگ k (سیاه key) می‌باشد.

سیستم رنگ RGB نیز دیگر مد رنگی رایج برای طراحی‌های دیجیتالی است که جهت ارائه در انواع صفحه نمایش استفاده می‌شود. این نوع مد رنگ بر پایه نور بوده و از سه رنگ اصلی (Red, Green و Blue) تشکیل می‌گردد. با توجه به اصول طراحی کارت ویزیت، استفاده از این مد رنگی برای محصولات چاپی معمولاً با نتیجه‌ی مساعدی همراه نمی‌شود. از این رو فایل‌های ارسالی شما با مد رنگی RGB شامل تضمین کیفیت چاپی نمی‌باشد.

نکات مهم در انتخاب مد رنگی:

 • بهترین حالت طراحی این است که از ابتدا شروع در نرم‌افزار مورد نظر، مد رنگی CMYK را انتخاب نمایید. چرا که تغییر مد رنگی در انتهای کار از RGB به CMYK، امکان ایجاد تغییر رنگ طرح پس از چاپ را به همراه دارد.
 • عکس‌ها به صورت اورجینال دارای مد رنگی RGB می‌باشند. حتماً برای تغییر مد رنگی عکس‌ها از نرم‌افزار فتوشاپ استفاده کنید. چرا که این فرایند در فتوشاپ با کمترین درصد خطا صورت می‌گیرد.
 • این مورد را نظر داشته باشید که اساساً سیستم‌های نمایشگر بر پایه‌ی مد رنگی RGB تنظیم می‌شوند. از این رو نمی‌توانند نمایش دقیقی از یک طرح با مد رنگ CMYK ارائه دهند.

ایجاد حاشیه امن:

همه‌ی محصولات قابل ارائه ملوفام، برای طراحی و سفارش چاپ دارای یک قالب و سایز مشخصی می‌باشند (به غیر از قالب‌های اختصاصی). جهت جلوگیری از قرارگیری طرح دو کارت روی یکدیگر هنگام چاپ، باید طرح را از هر طرف ۳ تا ۵ میلی‌متر کوچک‌تر حساب کرد. برای این کار حتماً باید موقع طراحی این حاشیه را برای ایجاد نمود.

در مجموع مقدار حاشیه برش و خطوط تا، در توضیحات قالب هر نوع محصول، به صورت کاملاً دقیق قرار دارد. پس در هنگام طراحی حتماً به این حاشیه‌ها دقت کنید. همچنین در هنگام طراحی کارت ویزیت از جایگزاری مشخصات شامل متن، لوگو و دیگر عناصر کلیدی در این قسمت‌ها از طرح خودداری کنید. همچنین بهتر است که طرح کارت ویزیت خود را در وسط حاشیه امن مورد نظر، طراحی کنید.

بهترین روش برای طراحی درست کارت ویزیت!

رعایت اصول طراحی کارت ویزیت، در صورت نداشتن هیچ گونه تجربه‌ای در زیمنه، عمل نسبتاً دشواری است. از طرفی دیگر عدم استفاده از این نکات، طرح دلخواه و مورد نظر شما را در هنگام طراحی به وجود نمی‌آورد.

برای دسترسی سریع‌تر و راحت‌تر به یک طرح مناسب و مورد پسند، بهتر است که با یک طراح متخصص و با تجربه در این زمینه مراجعه کنید. اگر دسترسی به چنین فردی در این زمینه مقدور نیست، می‌توانید با تیم طراحی حرفه‌ای ملوفام همکاری کنید. این تیم طراحی، بهترین ایده‌ها را برای چاپ کارت ویزیت و دیگر محصولات چاپی به شما ارائه می‌دهد.

سخن آخر:

در این محتوا تلاش کردیم تا نکات مهم و ضروری در رابطه با راهنمایی در طراحی کارت ویزیت را بیان کنیم. امیدواریم که با مشخصات و اصول طراحی کارت ویزیت آشنا شده باشید و به راحتی محصول خود را برای چاپ آماده سازید. تنها هدف ملوفام، ارائه خدمات و محصولات با کیفیت در زمینه چاپ و تبلیغات به شما می‌باشد.

منابع:

Vistaprint , Canva

اشتراک گذاری این مقاله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به صفحه مقالات