راهنمای طراحی تقویم دیواری

بازگشت به صفحه مقالات

راهنما و اصول طراحی تقویم دیواری اختصاصی:

با رعایت اصول و راهنمای طراحی تقویم دیواری، می‌توان یک محصول باکیفیت و جذاب را برای چاپ آماده کرد. در این قسمت از آموزش طراحی تقویم دیواری، به بررسی نکات مهمی می‌پردازیم که موجب جلوگیری از افت کیفیت محصولات چاپی پس از چاپ می‌شود. تقویم یکی از محصولات چاپی و تبلیغاتی به شمار می‌رود که بیشتر آن را به صورت انحصاری برای چاپ طراحی می‌شود.

چرا تقویم دیواری به صورت انحصاری طراحی می‌شود؟

با رسیدن آخرین ماه‌های سال، بسیاری از شرکت‌ها و موسسات شروع به تهیه تقویم‌های دیواری و رومیزی می‌کنند. تقویم یکی از محصولات چاپی به شمار می‌آید که از آن بیشترین استفاده را می‌شود. چرا که می‌توان با استفاده و چک کردن تقویم، تاریخ و مناسبت‌های متناسب با روزهای مختلف را بررسی نمود. همان طور که مشخص است، این ویژگی اصلی‌ترین کاربرد تقویم‌های دیواری و رومیزی به شمار می‌رود.

اما از طرفی دیگر، بسیاری از سازمان‌ها و شرکت‌ها از تقویم‌ها به عنوان ابزاری برای تبلیغات خدمات و محصولات خود استفاده می‌کنند. برای استفاده از ویژگی تبلیغاتی تقویم دیواری و رومیزی، باید طرح روی آن را متناسب با آن کسب و کار و سازمان و به صورت کاملاً انحصاری طراحی نمود. طراحی انحصاری تقویم‌ها موجب می‌شود تا با استفاده از کاربرد روزانه تقویم، تبلیغاتی نیز برای آن شرکت و یا سازمان ایجاد شود.

راهنما و اصول آماده‌سازی فایل طراحی تقویم دیواری:

برای طراحی انواع محصولات چاپی و تبلیغاتی در چاپ افست، باید نکات و موارد مهمی را رعایت نمود. تقویم دیواری یکی دیگر از این نوع محصولات به شمار می‌رود و از این رو، با استفاده و رعایت نکات زیر می‌توان از افت کیفیت محصولات چاپی پس از جلوگیری کرد. موارد زیر از جمله نکات ضروری و مهم در خصوص آماده سازی فایل طراحی تقویم دیواری برای چاپ می‌باشد. این موارد عبارت اند از:

  • حتماً طرح تقویم دیواری را برای چاپ افست، در مد رنگی CMYK طراحی کنید.
  • برای جلوگیری از ایجاد قسمت‌های بدون رنگ پس از چاپ تقویم دیواری، حتماً رنگ پس زمینه تمام قالب محصول را در بر بگیرد.
  • در هنگام طراحی تقویم دیواری، متناسب با قالب طرح آن، محدوده‌هایی برای برش و تا ایجاد نمایید. ایجاد محدوده‌ای امن موجب می‌شود تا عناصر اصلی و دیگر موارد مهم و اساسی موجود در طرح تقویم، پس از برش از بین نروند.
  • یکی از مهم‌ترین موارد اصول طراحی تقویم دیواری، ایجاد حاشیه‌ای حدود حداقل ۵ میلی‌متر از هر طرف کادر است.
  • سایز متن‌ها برای خوانایی بهتر، نباید کمتر از ۶ پوینت انتخاب شود.
  • همچنین حتماً رنگ نوشته‌ها و عناصر سیاه کوچک را از سیاه تک رنگ (C:0 M:0 Y:0 K:100) انتخاب نمایید.
  • برای جلوگیری از افت کیفیت طرح پس از چاپ، فایل را با رزولوشن حداقل ۳۰۰Dpi خروجی بگیرید.
  • فایل طراحی خود را در یکی از فرمت‌های TIFF ، PDF و یا JPG خروجی بگیرید. (بهترین و مناسب‌ترین فرمت برای چاپ افست، فرمت PDF می‌باشد. چرا که در این ساختار کیفیت و خوانایی تصاویر و متون حفظ می‌شود).

راهنمای طراحی تقویم دیواری تک برگ و چهار برگ:

بیشتر تقویم‌های دیواری به صورت تک برگ و چهار برگ برای چاپ طراحی می‌شوند. هر کدام از این تقویم‌ها، باید به شیوه‌ای استاندارد و کاملاً حرفه‌ای برای چاپ آماده شوند. تقویم‌های دیواری تک برگ، به دو قسمت بالا و پایین تقسیم می‌شوند. معمولاً ماه‌ها و روزهای سال در قسمت پایینی تقویم قرار می‌گیرد و در قسمت بالا طرحی به صورت یک و یا چند پوستر متناسب با آن سازمان و شرکت روی آن درج می‌شود.

در تقویم‌های دیواری چهار برگ، در هر صفحه یک فصل و سه ماه از سال قرار می‌گیرد. پیشنهاد می‌کنیم که هر صفحه را متناسب با فصل مورد نظر و آن شرکت و یا کسب و کار مورد نظر طراحی نمایید. در قسمت بالایی تقویم‌های تک برگ دیواری، می‌تواند تصویری از خدمات و یا محصولات شرکت و یا سازمان برای تبلیغات منحصر به فرد آن استفاده کنید.

آموزش طراحی تقویم دیواری برای کسب و کارهای مختلف:

آموزش و راهنمای طراحی تقویم دیواری، دارای نکات و اصول مهمی جهت افزایش زیبایی و کیفیت به این نوع محصول چاپی است. تقویم مانند سایر محصولات چاپی به مواردی برای افزایش زیبایی و کیفیت آن در طراحی نیاز دارد. از جمله نکاتی که می‌توان از آن‌ها در هنگام طراحی تقویم دیواری استفاده کرد عبارت اند از انتخاب موضوعات مناسب و کاربردی برای طراحی، استفاده از تصاویر با کیفیت بالا، استفاده از رنگ‌های سازمانی و مرتبط با شرکت و یا هر کسب و کار.

این موضوع را حتماً در نظر بگیرید که از تقویم دیواری بیشتر به عنوان یک ابزار تبلیغاتی استفاده می‌شود، در این صورت حتماً باید طرح روی آن را در جهت توسعه همان کسب و کار طراحی گردد. اکثر صاحبان مشاغل و افراد تجاری نه تنها برای بررسی، بلکه برای به یاد سپردن تاریخ‌ها و قرارهای مهم از تقویم استفاده می‌کنند. این روند بهترین فرصت برای ارائه خدمات و محصولات آن کسب و کار به صورت تبلیغات است.

سخن آخر:

همان طور که متوجه شدید، رعایت اصول و راهنمایی طراحی تقویم دیواری موجب ایجاد یک محصول باکیفیت و جذاب پس از چاپ می‌شود. به این صورت با استفاده از آموزش طراحی تقویم دیواری می‌توانید به راحتی تقویم دیواری مد نظرتان را طراحی کنید. تنها هدف ما از ارائه این محتوا، راهنمایی شما برای طراحی و چاپ تقویم‌های دیواری و رومیزی با کیفیت بالا می‌باشد. متشکریم از انتخاب شما.

منابع:

DESIGNBRO

اشتراک گذاری این مقاله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به صفحه مقالات