راهنمای طراحی تقویم رومیزی

بازگشت به صفحه مقالات

اصول و راهنمای طراحی تقویم رومیزی اختصاصی:

با رعایت اصول طراحی تقویم رومیزی، می‌توان بدون هیچ گونه افت کیفیت پس از چاپ، محصول را دریافت نمود. در این مقاله از راهنمای طراحی تقویم رومیزی، سعی بر آموزش نکات مهم و اساسی را داریم که در هنگام طراحی تقویم بسیار کاربردی‌اند. پس با ما همراه باشید.

ارزش طراحی در محصولات چاپی و به ویژه تقویم:

همانطور که می‌دانید، از تقویم رومیزی علاوه بر کاربرد اصلی آن، به عنوان یک ابزار تبلیغاتی نیز استفاده می‌شود. طراحی تقویم با رویکرد تبلیغاتی یکی از انتخاب‌های متداول شرکت‌ها، برای هدایای تبلیغاتی خود است.

طراحی قدرت بسیار زیادی در به هدف رسانی و رونق هر نوع کسب و کاری دارد. قیمت طراحی و چاپ انواع تقویم مانند تقویم رومیزی و تقویم اداری و یا هر محصول تبلیغاتی دیگر، نسبت به کارایی آن هزینه‌ای کاملاً به صرفه به شمار می‌رود. در ادامه برخی از نکات مهم در رابطه با طراحی و آماده‌سازی فایل برای چاپ تقویم رومیزی را بررسی خواهیم کرد.

اصول آماده‌سازی فایل برای طراحی تقویم رومیزی:

از آن جایی که برای تمامی محصولات چاپی در چاپ افست، باید اصول و نکاتی را رعایت نمود. طراحی تقویم رومیزی نیز دارای اصول و قواعد مشخصی می‌باشد. همه‌ی طراحان، در هنگام طراحی انواع تقویم رومیزی از یک‌سری نکاتی پیروی می‌کنند که موجب جلوگیری از افت کیفیت محصول پس از چاپ می‌گردد. از این موارد در هنگام آماده سازی فایل طراحی استفاده می‌شود. این نکات شامل:

 • طرح تقویم رومیزی در چاپ افست، تنها باید در سیستم یا مد رنگی (CMYK) طراحی شود.
 • رنگ پس زمینه باید تمامی قسمت‌های طرح را در برگیرد. چرا که پس از چاپ و برش، برخی از قسمت‌های طرح بدون رنگ باقی نماند.
 • برای طراحی هر نوع محصول چاپی باید متناسب با قالب آماده آن، محدوده‌ای امن قرار داد. محدوده امن محصولی مانند کارت ویزیت شامل خط برش و خط تا می‌باشد. عدم ایجاد یک حاشیه‌ای امن برای خطوط برش و تا، موجب از بین رفتن عناصر اصلی مانند لوگو، تصاویر، متن و… می‌شود.
 • یکی دیگر از اصول طراحی تقویم رومیزی، برای جلوگیری از این آسیب باید طرح کلی را از هر طرف کار در فاصله‌ی حداقل ۵ میلی‌متر قرار‌ داد.
 • سایز متن‌ها برای خوانایی بهتر، نباید کمتر از ۶ پوینت انتخاب شود.
 • همچنین حتماً رنگ نوشته‌ها و عناصر سیاه کوچک را از سیاه تک رنگ (C:0 M:0 Y:0 K:100) انتخاب نمایید.
 • برای جلوگیری از افت کیفیت طرح پس از چاپ، فایل را با رزولوشن حداقل ۳۰۰Dpi خروجی بگیرید.
 • فایل طراحی خود را در یکی از فرمت‌های TIFF ، PDF و یا JPG خروجی بگیرید. (بهترین و مناسب‌ترین فرمت برای چاپ افست، فرمت PDF می‌باشد. چرا که در این ساختار کیفیت و خوانایی تصاویر و متون حفظ می‌شود).

چرا تقویم رومیزی به صورت اختصاصی چاپ می‌‌شود؟

وقتی به یک تقویم رومیزی نگاه می‌کنیم، تنها طرح روی آن توجه مارا به تقویم جلب می‌کند. طرح‌های روی تقویم‌های رومیزی برای هر نوع کسب و کار و حرفه‌ای، به صورت کاملاً منحصر به فرد و اختصاصی طراحی می‌شود.

آموزش طراحی تقویم رومیزی برای انواع کسب و کارها:

در این قسمت از آموزش و راهنمای طراحی تقویم رومیزی می‌خواهیم به بررسی برخی از نکاتی بپردازیم که به شما در طراحی تقویم مورد نظرتان کمک می‌کند. همانطور که متوجه شدید بسیاری از نکات و اصول طراحی برای تقویم رومیزی و انواع محصولات چاپی دیگر، یکسان است. اما بسیاری از نکات و اصول قابل استفاده برای طراحی تقویم رومیزی نیز در جذابیت و زیبایی آن تاثیر زیادی دارد. این موارد عبارت‌اند از:

 • انتخاب موضوعی متناسب با کسب و کار مورد نظر:

اولین کاری که باید در هنگام یادگیری نحوه ساخت یک تقویم انجام داد، انتخاب یک موضوع جذاب و با مفهوم است. برای انتخاب بهترین موضوع، می‌توان از چند ایده خلاقانه متفاوت استفاده کرد. در هر حال، باید به دنبال مواردی باشید که برای کاربران هدف شما جذاب باشد. همچنین این موارد باید موجب معرفی وضعیت و خدمات کسب و کار شما شود.

 • استفاده از تصاویر باکیفیت و مرتبط:

یکی دیگر از اصول طراحی تقویم رومیزی، استفاده از تصاویر باکیفیت و مرتبط با موضوع می‌باشد. از آنجایی که تصاویر در تقویم رومیزی بسیار ضروری می‌باشند، در هنگام انتخاب آن‌ها باید نکات مهم و ضروری را بررسی نمود. برای استفاده از تصاویر بهتر است که از چند عکس با وضوح و کیفیت بالا استفاده کرد. پیشنهاد می‌کنیم که از تصاویر شلوغی که موجب ایجاد آشفتگی و پریشانی در طرح شما می‌شود استفاده نکنید.

 • تقویم را در جهت تبلیغ کسب و کار طراحی کنید:

اگر از تقویم رومیزی علاوه بر کاربرد آن، به عنوان یک ابزار تبلیغاتی استفاده می‌کنید، باید تبلیغات را در جهت توسعه همان کسب و کار انجام دهید. صاحبان مشاغل و افراد تجاری نه تنها برای بررسی، بلکه برای به یاد سپردن تاریخ‌ها و قرارهای مهم از تقویم استفاده می‌کنند. این روند فرصتی برای ارائه خدمات و محصولات آن کسب و کار به صورت تبلیغات است.

سخن آخر:

با رعایت اصول و راهنمای طراحی تقویم رومیزی، به راحتی می‌توانید از افت کیفیت محصول پس از چاپ جلوگیری کنید. همچنین با استفاده از آموزش طراحی تقویم رومیزی ملوفام، می‌توانید طرح تقویم مورد نظرتان را بدست آورید. هدف اصلی ما از ارائه این محتوا، تنها راهنمایی شما برای طراحی تقویم رومیزی باکیفیت و جذاب می‌باشد.

منابع:

DESIGNBRO

اشتراک گذاری این مقاله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به صفحه مقالات