راهنمای طراحی ست اداری

بازگشت به صفحه مقالات

اصول و راهنمای طراحی ست اداری اختصاصی:

با رعایت اصول طراحی ست یا اوراق اداری، می‌توان بدون هیچ گونه افت کیفیت پس از چاپ، محصول را دریافت نمود. در این مقاله از راهنمای طراحی ست یا اوراق اداری، سعی بر آموزش نکات مهم و اساسی را داریم که در هنگام طراحی اقلام ست اداری بسیار کاربردی‌اند. پس برای طراحی درست و جذاب هر کدام از اقلام‌های ست اداری، با ما همراه باشید!

نکاتی مهم و اصولی برای طراحی ست اداری برای چاپ افست:

چاپ افست یک روش رایج برای تولید چاپ با کیفیت بالا از کاغذهای اداری مانند بروشور، بروشور، خبرنامه و گزارش است. چاپ افست از صفحات برای انتقال جوهر بر روی کاغذ استفاده می‌کند و تصاویری واضح و ثابت ایجاد می کند. با این حال، چاپ افست نیز در هنگام طراحی ست اداری به ملاحظات خاصی نیاز دارد، مانند:

 • انتخاب نوع و اندازه کاغذ مناسب:

چاپ افست با کاغذهای صاف و روکش شده بهتر عمل می‌کند که می‌تواند جوهر را بهتر کنترل کند و از لکه شدن طرح جلوگیری کند. اندازه کاغذ نیز باید با اندازه صفحه مطابقت داشته باشد، یا چند برابر آن باشد تا از هدر رفتن و هزینه های اصلاح جلوگیری شود. از آنجایی که ملوفام سفارش چاپ اختصاصی ست‌های اداری را ارائه می‌دهد، چاپ با استفاده از کاغذی مرغوب بر کیفیت محصول پس از چاپ می‌افزاید.

 • تنظیم صحیح حاشیه‌ها (ایجاد حاشیه امن):

حاشیه‌ها فضاهای بین لبه کاغذ و محتوا هستند. در حالی که قسمت‌هایی نیز وجود دارند که از لبه کاغذ خارج می‌شوند و پس از چاپ بریده می‌شوند. حاشیه‌ها باید حداقل 3 میلی‌متر (0.12 اینچ) باشند تا اطمینان حاصل شود که محتوا در فرآیند چاپ قطع نمی‌شود یا تحریف نمی‌شود. حاشیه امن برای طراحی ست اداری باید حداقل 5 میلی متر (0.2 اینچ) باشد تا اطمینان حاصل شود که رنگ پس زمینه یا تصویر پس از برش، کل کاغذ را می‌پوشاند.

 • استفاده از حالت رنگ و وضوح مناسب:

چاپ افست از حالت رنگی CMYK استفاده می‌کند که با حالت رنگی RGB که در اکثر دستگاه‌های دیجیتال استفاده می‌شود متفاوت است. بنابراین، مهم است که قبل از ارسال فایل به چاپگر، رنگ‌ها را از RGB به CMYK تبدیل کنید یا از ابتدا از یک پروفایل رنگی CMYK استفاده کنید. وضوح تصاویر نیز باید حداقل 300 dpi (نقطه در اینچ) باشد تا از شفاف و واضح بودن آن‌ها بر روی کاغذ اطمینان حاصل شود.

 • تصحیح و پیش نمایش فایل:

تصحیح عبارت است از بررسی فایل برای هر گونه خطای املایی، دستوری، یا طرح بندی، در حالی که پیش از پرواز به بررسی فایل برای هر گونه مشکل فنی، مانند فونت‌ها، تصاویر، یا پیوندها، یا قالب های ناسازگار از دست رفته است. تصحیح و پیش از چاپ می‌تواند به جلوگیری از اشتباهات پرهزینه و تاخیر در فرآیند چاپ کمک کند. با رعایت این نکات می‌توانید ست یا اوراق اداری مناسب برای چاپ افست را طراحی کنید و به نتایج کاملاً حرفه‌ای برسید.

اصول آماده‌سازی فایل برای طراحی ست اداری:

از آن جایی که برای تمامی محصولات چاپی در چاپ افست، باید اصول و نکاتی را رعایت نمود. طراحی هر کدام از اقلام ست اداری نیز دارای اصول و قواعد مشخصی می‌باشد. همه‌ی طراحان، در هنگام طراحی انواع اقلام ست اداری از یک‌سری نکاتی پیروی می‌کنند که موجب جلوگیری از افت کیفیت محصول پس از چاپ می‌گردد. از این موارد در هنگام آماده سازی فایل طراحی استفاده می‌شود. این نکات شامل:

 • طرح ست یا اوراق اداری در چاپ افست، تنها باید در سیستم یا مد رنگی (CMYK) طراحی شود.
 • رنگ پس زمینه باید تمامی قسمت‌های طرح را در برگیرد. چرا که پس از چاپ و برش، برخی از قسمت‌های طرح بدون رنگ باقی نماند.
 • برای طراحی هر نوع از اقلام‌های اوراق اداری باید متناسب با قالب آماده آن، محدوده‌ای امن قرار داد. عدم ایجاد یک حاشیه‌ای امن برای خطوط برش و تا، موجب از بین رفتن عناصر اصلی مانند لوگو، تصاویر، متن و… می‌شود.
 • یکی دیگر از اصول طراحی ست یا اوراق اداری، برای جلوگیری از این آسیب باید طرح کلی را از هر طرف کار در فاصله‌ی حداقل ۵ میلی‌متر قرار‌ داد.
 • سایز متن‌ها برای خوانایی بهتر، نباید کمتر از ۶ پوینت انتخاب شود.
 • همچنین حتماً رنگ نوشته‌ها و عناصر سیاه کوچک را از سیاه تک رنگ (C:0 M:0 Y:0 K:100) انتخاب نمایید.
 • برای جلوگیری از افت کیفیت طرح پس از چاپ، فایل را با رزولوشن حداقل ۳۰۰Dpi خروجی بگیرید.
 • فایل طراحی خود را در یکی از فرمت‌های TIFF ، PDF و یا JPG خروجی بگیرید. (بهترین و مناسب‌ترین فرمت برای چاپ افست، فرمت PDF می‌باشد. چرا که در این ساختار کیفیت و خوانایی تصاویر و متون حفظ می‌شود).

سخن آخر:

با رعایت اصول و راهنمای طراحی ست یا اوراق اداری، به راحتی می‌توانید از افت کیفیت محصول پس از چاپ جلوگیری کنید. همچنین با استفاده از آموزش طراحی انواع اقلام های ست اداری ملوفام، می‌توانید طرح ست اداری مورد نظرتان را بدست آورید. هدف اصلی ما از ارائه این محتوا، تنها راهنمایی و آشنایی بیشتر شما با اصول طراحی ست اداری باکیفیت و جذاب می‌باشد.

منابع:

MccabesPrinting

اشتراک گذاری این مقاله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به صفحه مقالات