راهنما و اصول طراحی سربرگ

بازگشت به صفحه مقالات

اصول و راهنمای طراحی سربرگ برای چاپ:

با رعایت اصول و راهنما طراحی سربرگ برای هر نوع کسب‌وکاری، می‌توان بدون هیچ گونه افت کیفیت پس از چاپ، محصول را دریافت نمود. در این مقاله از راهنمای طراحی یربرگ، سعی بر آموزش نکات مهم و اساسی را داریم که در هنگام طراحی سربرگ بسیار کاربردی‌اند. پس برای طراحی درست و جذاب یک سربرگ شرکتی، با ما همراه باشید!

اگر می‌خواهید با مکاتبات کاری خود یک اثر حرفه‌ای و خاطره انگیز ایجاد کنید، باید با مواردی ضروری برای طراحی سربرگ آشنا شوید! سربرگ فقط یک عنصر تزئینی نیست، بلکه نشان دهنده هویت و ارزش‌های برند شماست. همچنین می‌تواند اطلاعات تماس، وب‌سایت، رسانه‌های اجتماعی و سایر جزئیات مرتبط را با شما در میان بگذارد. برای بررسی تمامی این موارد در راهنما و اصول طراحی سربرگ، می‌توانید این مطلب را دنبال کنید!

نکاتی برای ایجاد سربرگی با کیفیت و متناسب با یک برند!

چگونه می‌توان سربرگی طراحی کرد که با روش افست به خوبی چاپ شود؟ چاپ افست یک تکنیک رایج است که یک تصویر مرکب شده را از یک صفحه به یک سطح لاستیکی و سپس به کاغذ منتقل می‌کند. این روش چاپ‌هایی با کیفیت بالا با رنگ‌های دقیق و جزئیات واضح تولید می‌کند! با این حال، در هنگام طراحی سربرگ شما به برخی نکات و اصول برای راهنما نیز نیاز دارید، مانند:

 • انتخاب کاغذ مناسب:

چاپ افست با کاغذهای صاف و بدون روکش بهتر عمل می‌کند، زیرا جوهر را بهتر جذب کرده و از لکه شدن جلوگیری می‌کند. همچنین باید وزن، رنگ و بافت کاغذ را در نظر بگیرید، زیرا می توانند بر ظاهر و احساس سربرگ شما تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، یک کاغذ سنگین‌تر می‌تواند قدرت و دوام بیشتری را نشان دهد، در حالی که یک کاغذ سبک‌تر می‌تواند اقتصادی‌تر و سازگارتر با محیط زیست باشد! یک کاغذ سفید نیز می‌تواند کنتراست و وضوح بیشتری را برای متن و لوگوی شما ایجاد کند. در حالی که یک کاغذ رنگی کمی شخصیت و تمایز ایجاد می‌نماید.

 • انتخاب رنگ مناسب:

چاپ افست از چهار رنگ جوهر (CMYK) برای ایجاد طیف کاملی از رنگ‌ها استفاده می‌کند. این بدان معنی است که شما می‌توانید از هر رنگی که می‌خواهید برای طراحی سربرگ خود استفاده کنید. تنها به شرطی که با دستورالعمل‌های برند شما مطابقت داشته باشد و هویت بصری شما را نمایش دهد.

با این حال، باید از حالت رنگ و نمایه‌ای که برای فایل طراحی خود استفاده می‌کنید نیز آگاه باشید. برای چاپ افست، باید از حالت و مد رنگی CMYK استفاده کنید، زیرا با فرآیند چاپ سازگار هستند و از بازتولید رنگ دقیق اطمینان می‌دهند. همچنین باید از استفاده بیش از حد رنگ‌ها یا طرح‌ها خودداری کنید، زیرا می‌توانند هزینه و پیچیدگی چاپ محصولات شما را افزایش دهند.

 • انتخاب فونت‌های مناسب:

چاپ افست می‌تواند هر اندازه و سبکی را در بر بگیرد. برای برخورداری از این ویژگی طرح شما باید حتماً خوانا باشد. (مهم!) شما باید از فونت‌هایی استفاده کنید که واضح، ساده و خوانا باشند، به خصوص برای درج اطلاعات تماس خود. همچنین باید از استفاده از فونت‌ها یا سبک‌های زیاد خودداری کنید، زیرا می‌توانند سربرگ شما را درهم و برهم و گیج کننده نشان دهند. یک قانون خوب این است که از دو فونت بیشتر استفاده نکنید. یکی برای لوگوی خود و دیگری برای متن! همچنین باید فونت‌های خود را در فایل طراحی خود جاسازی کنید یا طرح‌ریزی کنید تا در حین چاپ جایگزین یا مخدوش نشوند.

 • انتخاب طرح بندی مناسب:

چاپ افست به شما امکان می‌دهد روی هر قسمت از کاغذ از جمله لبه‌ها و حاشیه‌ها نیز چاپ کنید. این به شما انعطاف و خلاقیت بیشتری در طراحی طرح سربرگ می‌دهد. برای ایجاد یک سربرگ منحصر به فرد و متعادل می‌توانید از ترازها، جهت گیری‌ها، اشکال و فضاهای سفید مختلف استفاده کنید. با این حال، باید اندازه‌ها و قالب‌های استاندارد حروف را در منطقه خود نیز در نظر بگیرید. زیرا می‌توانند بر نحوه قرارگیری سربرگ شما در پاکت نامه ها و پوشه ها تأثیر بگذارند. همچنین باید در فایل طراحی خود مقداری علامت محدوده امن برای خط تا و برش بگذارید تا سربرگ شما دقیقاً بدون از دست دادن عناصر مهم بریده شود.

با رعایت این نکات راهنما اصول طرحی، می‌توانید سربرگی طراحی کنید که در چاپ افست عالی به نظر برسد و هویت و ارزش‌های برند شما را منعکس کند. یک سربرگ با طراحی خوب می‌تواند به شما کمک کند تا در بین دیگر رقبای خود متمایز شوید و تأثیری ماندگار بر مشتریان، شرکا و مشتریان احتمالی خود بگذارید!

آموزش طراحی و ارسال طرح سربرگ برای چاپ افست:

چاپ افست یکی از مقرون به صرفه‌ترین روش‌های چاپی به شمار میاد. چون که می‌تونید تو تیراژ بالا، با کیفیت و قیمت مناسبی سربرگ‌تون رو چاپ کنید. برای همه‌ی محصولات چاپی تو روش چاپ افست، باید اصول و نکاتی مهمی رو رعایت کرد. تو طراحی هر کدام از این محصولات، باید یک‌سری نکاتی پیروی رعایت بشه تا موجب جلوگیری از افت کیفیت محصول پس از چاپ بشه!

 • تو چاپ افست، فقط باید از سیستم یا مد رنگی (CMYK) برای طراحی طرحتون استفاده کنید.
 • حتماً کل پس زمینه طرح، رنگ پس زمینه رو در بر بگیره. (برای جلوگیری از ایجاد قسمت‌های بدون رنگ پس از چاپ و برش)
 • حتماً محدوده‌ای امن مناسب و استانداردی قرار بدید! (عدم ایجاد یک حاشیه‌ای امن برای خطوط برش و تا، برابر است با از بین رفتن عناصر اصلی طرح)
 • محدوده امن یکی از اصول طراحی سربرگ برای چاپ افست به شمار میاد و برای جلوگیری از این آسیب باید طرح کلی را از هر طرف کار در فاصله‌ی حداقل ۵ میلی‌متر قرار‌ داد.
 • برای خوانایی بهتر کاربر، بهتره که سایز متن کمتر از 6 پوینت نباشه!
 • همچنین حتماً رنگ نوشته‌ها و عناصر سیاه کوچک را از سیاه تک رنگ (C:0 M:0 Y:0 K:100) انتخاب کننید.
 • طرح سربرگ تون رو برای چاپ افست حتماً با کیفیت رزولوشن حداقل ۳۰۰Dpi خروجی بگیرید. (مهم!)
 • فایل طراحی خود را در یکی از فرمت‌های TIFF ، PDF و یا JPG خروجی بگیرید. (بهترین و مناسب‌ترین فرمت برای چاپ افست، فرمت PDF می‌باشد. چرا که در این ساختار کیفیت و خوانایی تصاویر و متون حفظ می‌شود).

درج اطلاعات ضروری در زمان طراحی سربرگ:

سربرگ یکی از مهم‌ترین اقلام ست‌های اداری و شرکتی به شمار میاد. به همین دلیل، حتماً باید حاوی یکسری اطلاعات برای ارتباط با شما باشند. این اطلاعات ضروری می‌تونن شامل نام، آدرس، آرم و اطلاعات تماس یک سازمان یا فرد باشند. طراحی و چاپ سربرگ برای یک برند و کسب و کار و یا یک سازمان، امری بسیار ضروری است و پیشنهاد می‌کنیم که تا حد امکان این کار را به طراحان متخصص و باتجربه‌ای بسپارید!

سخن آخر:

امیدواریم که تا حد امکان توضیحاتی برای آشنایی شما با اصول طراحی سربرگ اداری و شرکت داده باشیم. در صورت نیاز به راهنمایی‌های بیشتر می‌تونید از طریق ارسال تیکت، با متخصص مربوطه به صورت مستقیم ارتباط برقرار کنید. با رعایت اصول و راهنما طراحی سربرگ اداری و شرکتی، به راحتی می‌توانید از افت کیفیت محصول پس از چاپ جلوگیری کنید. هدف اصلی ما از ارائه این محتوا، تنها راهنمایی و آشنایی بیشتر شما با اصول طراحی سربرگ باکیفیت و جذاب برای چاپ می‌باشد. متشکریم از همراهی شما!

منابع:

Printuk

اشتراک گذاری این مقاله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به صفحه مقالات