راهنما و اصول طراحی تراکت

بازگشت به صفحه مقالات

اصول و راهنما طراحی تراکت برای چاپ افست:

تراکت، مثل خیلی از محصولات چاپیه دیگه، به عنوان روشی تبلیغاتی برای هر نوع محصول و کالا و خدماتی کاربرد داره. اما خب، تبلیغ از طریق تراکت تبلیغاتی، تنها به وسیله یک طرح جذاب و خلاق می‌تونه شکل بگیره! تو این قسمت از راهنما طراحی ملوفام، ما به شما اصول اصلی طراحی تراکت تبلیغاتی برای چاپ به روش افست رو توضیح می‌دیم.

با استفاده از این اصول طراحی، می‌توانید تراکت تون رو بدون ایجاد افت کیفیت بعد از چاپ طراحی کنید. چون که چاپ به روش افست، به یکسری فاکتورهایی نیاز داره تا محصول چاپیه شما درست و استاندارد به عمل بیاد. با ما همراه باشید تا راهنما طراحی تراکت تبلیغاتی برای شما باشیم!

چگونه تراکت برای چاپ افست طراحی کنیم؟

چاپ افست یک تکنیک پرکاربرد برای تولید چاپ با کیفیت مناسب و تعداد بالا، برای موارد مختلفی مانند کتاب، مجلات، بروشور، تراکت و ساک دستی و… است. در ادامه به بررسی برخی از اصول طراحی تراکت برای چاپ افست می‌پردازیم. چرا که طراحی تراکت به چند دلیل مهم است.

اولاً اینکه بر ظاهر و خوانایی محصول چاپ شده تأثیر کاملاً مستقیمی می‌گذارد. تراکتی که به خوبی طراحی شده باشد، باید دارای چیدمانی واضح و ثابت، استفاده متعادل از فضای سفید و رنگ‌ها، اندازه و سبک فونت مناسب و جریان منطقی اطلاعات باشد. دوم اینکه بر کارایی و هزینه فرآیند چاپ نیز تاثیر گذار است. یک تراکت با طراحی خوب باید تعداد صفحات یا فایل‌‌های مورد نیاز را به حداقل برساند. همچنین از اتلاف غیر ضروری کاغذ و جوهر جلوگیری کند و استفاده از فضای چاپ موجود را بهینه کند. هنگام طراحی تراکت برای چاپ افست باید فاکتورهای زیادی را در نظر گرفت. برخی از اصلی‌ترین آن‌‌ها عبارت‌اند از:

  • استفاده از قالب مناسب:

یکی از اصول تو راهنما طراحی تراکت، استفاده از قالب استاندارد و مناسبه! قالب فایل طراحی تراکت شما باید با هدف و مخاطبان این نوع محصول چاپی، مطابقت داشته باشه. به عنوان مثال، یک کتاب ممکنه قالب مستطیلی داشته باشه، در حالی که یک بروشور می‌تونه از قالب مربع یا دایره‌ای تشکیل بشه. همچنین قالب می‌تونه تو نحوه تا شدن تعداد صفحات تراکت تأثیر بذاره. حتماً از برای طراحی تراکت، از قالب‌های آماده ملوفام استفاده کنید!!!

  • ایجاد حاشیه امن:

حاشیه‌ها، فاصله‌های بین لبه کاغذ و لبه ناحیه چاپ شده محسوب میشن. اون‌ها به عنوان یک منطقه امن برای تراکت شما عمل می‌کنند تا از بریده شدن یا از بین رفتن تصاویر، متن و… در طول فرآیند چاپ جلوگیری کنند. حاشیه‌ها باید به اندازه‌ای بزرگ باشند که تغییرات احتمالی در اندازه، هم‌ترازی و پیرایش کاغذ را در خود جای دهند.

اما نه اونقدر بزرگ که کاغذ و جوهر هدر بره!! اندازه استاندارد حاشیه برای چاپ افست معمولاً 3 تا 5 میلی متر (0.12 اینچ) از هر طرفه طرح شماست. یجاد حاشیه امن در اطراف طرح تراکت تبلیغاتی، این اطمینان رو ایجاد می‌کنه که پس از فرایندهای تا و برش، هیچ شکاف یا حاشیه سفیدی در اطراف ناحیه چاپ شده دیده نشه!

  • تقسیم بندی درست:

ستون‌ها تقسیمات عمودی ناحیه چاپ شده هستند که به سازماندهی تصاویر و متن و محتوای کلی طرح شما کمک می‌کنند. تقسیم بندی یک سلسله مراتب بصری ایجاد می‌کنه و حرکت چشم خواننده رو هدایت می‌کنه! تعداد و عرض ستون‌ها به قالب و محتوای تراکت شما بستگی داره. یک قانون رایج اینه که بیش از سه ستون در هر صفحه یا پانل نباشه و عرض ستون بین 40 میلی متر (1.57 اینچ) تا 80 میلی متر (3.15 اینچ) اندازه گیری بشه.

  • چارچوب را رعایت کنید!

یکی دیگه از مسائلی که باید تو اصول راهنما طراحی تراکت رعایت کنید، گرید بندی یا همون چارچوبه. گرید سیستمی از خطوط افقی و عمودی است که ناحیه چاپ شده رو به واحدهای مساوی تقسیم می‌کنه. این ویژگی، به تراز و قرار دادن تصاویر و متن در ستون‌ها و حاشیه‌ها خیلی کمک می‌کنه. همچنین باعث ایجاد ریتم و هماهنگی در طراحی تراکت می‌شه. حتماً این مورد رو در نظر بگیرید که اندازه شبکه باید متناسب با عرض ستون و اندازه حاشیه‌های طرح شما باشه.

  • تایپوگرافی در اصول طراحی تراکت:

تایپوگرافی هنر و تکنیک انتخاب و چینش فونت برای چاپه از جمله اصول طراحی تراکت هم به شمار میاد. این مورد نه تنها ظاهر، بلکه بر معنا و حال و هوای محصول چاپ شده شما هم تأثیر میذاره. تایپوگرافی جنبه‌های زیادی رو شامل می‌شه، مثل نوع فونت، اندازه فونت، سبک فونت، رنگ فونت، فاصله بین خطوط، فاصله حروف، فاصله بین کلمات، تراز، تورفتگی، خط فاصله، نقطه گذاری، حروف بزرگ و… . یک تایپوگرافی خوب باید خوانا، هدفمند، جذاب و متناسب با محتوا و زمینه و هدف تراکت تبلیغاتی شما باشد.

سخن آخر:

این‌ موارد تنها برخی از اصول اولیه و راهنما طراحی تراکت برای چاپ افست هستند. البته جزئیات و نکات ظریف بسیار بیشتری وجود داره که می‌تونه تو ایجاد یک محصول چاپی موفق و با کیفیت، تفاوت ایجاد کنه! با این حال، با پیروی از این اصول، می‌تونید اطمینان حاصل کنید که طراحی تراکت شما هم از نظر زیبایی و هم از نظر عملکردی موثر است.

پیشنهاد می‌کنیم که تا حد امکان طراحی این نوع از محصولات چاپی تبلیغاتی رو، به یک طراح متخصص و با تجربه تو زیمنه چاپ، طراحی و به ویژه تبلیغات بسپارید. چرا که هزینه‌ای که بابت چاپ این نوع محصولات می‌کنید، می‌تونه تو تیراژ‌های بالا، خیلی زیاد و پرهزینه هم باشه!! از اونجایی که پیدا کردن و انتخاب یک طراح حرفه‌ای کار دشواریه، می‌تونید از طریق طراحان حرفه‌ای و باتجربه ملوفام برای طراحی انواع محصولات چاپی استفاده کنید. متشکریم از انتخاب شما!

منابع:

Linkedin

اشتراک گذاری این مقاله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به صفحه مقالات