نکات مهم چاپی و راهنمای آماده سازی فایل‌ها

بازگشت به صفحه مقالات
نکات مهم چاپی و اصول و راهنمای طراحی برای چاپ افست

نکات مهم چاپی و راهنمای چاپ افست:

طراحی محصولات چاپی، نیاز به رعایت نکات مهم چاپی و اصول طراحی برای چاپ دارد. طراحان همیشه به دنبال راهی برای به چاپ رساندن طرح خود، با کیفیت بالا و کمترین تغییرات هستند. در این مقاله سعی داریم اصول، راهکار‌ها و نکات طراحی برای چاپ و راهنمای طراحی چاپ افست را بررسی نماییم. همچنین نکات مهم و کلیدی در هنگام طراحی و کار با نرم‌افزار‌های طراحی را نیز بیان کنیم.

رعایت این نکات در هنگام طراحی محصول برای چاپ افست، باعث بهبود کیفیت چاپ می‌شود. طراحی درست متناسب با چاپ، نیاز به کسب سال‌ها تجربه و یادگیری مهارت‌های تجربی می‌باشد. چرا که تنها آشنایی با ابزار‌های طراحی (Corel، Photoshop و …) و یادگیری آن‌ها، فرد را تبدیل به یک طراح برای طراحی محصولات چاپی نمی‌کند.

استفاده از نرم‌افزار مناسب و تخصصی:

از نکات مهم چاپی استفاده از یک و یا چند نرم‌افزر مناسب هنگام طراحی محصولات چاپی است که موجب افزایش کیفیت زیبایی و خروجی مناسب طرح می‌شود. نرم‌افزار‌های برداری مانند CorelDraw ، InDesign ، illustrator و … برای طراحی محصولات چاپی بسیار مناسب می باشند.

همچنین نرافزار‌های بیت‌ مپ مثل Adobe Photoshop و Corel Photo Paint نیز در این روند بسیار کاربرد دارند. عدم استفاده از نرم‌افزار‌های نامناسب در خصوص طراحی محصولات چاپی موجب برزو مشکلاتی اعم از افت کیفیت و نامشخصی طرح در چاپ افست می‌شود. با رعایت نکات چاپی در هنگام کار با نرم‌افزار‌ها‌ی طراحی، کار خود را با خیالی آسوده به چاپخانه‌های چاپ افست بسپارید.

نکات مهم چاپی و اصول و راهنمای طراحی برای چاپ افست

اعمال مود رنگی و نکات مهم چاپی در خصوص انتخاب رنگ:

انتخاب مود رنگی مناسب:

انتخاب مود رنگی مناسب نیز از نکات مهم چاپی محسوب می‌شود. پرکاربرد‌ترین مود‌های رنگی RGB و CMYK هستند. مود رنگی RGB مناسب برای طراحی در انواع نمایشگر‌ها و مود رنگی CMYK مناسب برای طراحی چاپ می‌باشد. به همین دلیل سیستم تولید و بازنمایی این دو مود رنگی کاملاً متفاوت است.

در بیشتر نرم‌افزار‌های طراحی امکان تبدیل حالت رنگ فایل از RGB به CMYK وجود دارد. اما بهتر است از همان ابتدا مود رنگی نرم‌افزار خود را روی حالت CMYK قرار دهید. حالت رنگی CMYK از رنگ‌های C (آبی چاپ)، M (قرمز چاپ)،  Y (زرد چاپ) و K (سیاه چاپ) تشکیل می‌شود.

نکات مهم چاپی و اصول و راهنمای طراحی برای چاپ افست

رنگ ساختگی (اختصاصی):

همچنین از ترکیب این چهار رنگ، دیگر رنگ‌های چاپی حاصل می‌شوند. که در تنوع ساخت تعداد رنگ‌های سیستم CMYK محدودیت‌های وجود دارد. در صورت استفاده از رنگ‌های ویژه و متنوع باید از رنگ‌های ساختگی یا Spot یا Solid بهره برد. این رنگ‌ها به رنگ‌های پنتون نیز معروف هستند. برای اینکار باید با انتخاب رنگ مورد نظر، کد پنتون آن را در فایل ارسالی قرار دهید.

نکات مهم چاپی و اصول و راهنمای طراحی برای چاپ افست

رنگ سیاه:

استفاده از رنگ سیاه در طراحی چاپ، نکات کیفی و حرفه‌ای خود را دارد. برای متون و عناصر کوچک حتما از سیاه تک رنگ (C:0 M:0 Y:0 K:100) استفاده کنید. همچنین در هنگام استفاده از رنگ سیاه در سطوح بزرگ، سیاه چهار رنگ یا به اصطلاح سیاه اشباه (C:60 M:40 Y:30 K:100) را انتخاب کنید.

دو نوع رنگ، سیاه تک رنگ و سیاه اشباه تفاوت‌های محسوسی با یکدیگر دارند. این تفاوت‌ها در هنگام چاپ و استفاده از تعداد زینک قابل مشاهده می‌باشد.

نکات مهم چاپی و اصول و راهنمای طراحی برای چاپ افست

نکات مهم چاپی در خصوص حاشیه امن:

محدوده امن خطوط برش:

یکی از نکات مهم چاپی و اصول طراحی برای چاپ، ایجاد حاشیه امن برای طرح می‌باشد. برای اینکه تصاویر، متون و اطلاعات موجود در طرح در هنگام برش دست نخورده باقی بمانند، باید یک محدوده امنی (از هر طرف حداقل ۵ میلی‌متر) برای طرح خود ایجاد نمایید. همچنین به دلیل اینکه بخشی از محصول بدون رنگ نباشد، رنگ‌های پس‌زمینه را از همه طرف تا انتهای فایل ادامه دهید.

نکات مهم چاپی و اصول و راهنمای طراحی برای چاپ افست

نکات مهم چاپی و اصول و راهنمای طراحی برای چاپ افست

نکات مهم چاپی و اصول و راهنمای طراحی برای چاپ افست

محدوده امن خطوط تا:

برای طراحی محصولات چاپی دارای خط تا (انواع بروشور، جعبه بسته بندی و … ) نیز حتماً حاشیه‌ی امن قرار دهید. رعایت نکات مهم چاپی مانند ایجاد یک محدوده‌ امن حداقل حدود ۵ میلی‌متر از اطراف خط تا، منجر به افزایش زیبایی و همچنین محفوظ ماندن المان‌های طراحی کار شما می‌شود.

نکات مهم چاپی و اصول و راهنمای طراحی برای چاپ افست

نکات مهم چاپی استفاده از تصاویر با کیفیت:

از دیگر نکات مهم چاپی در هنگام طراحی، استفاده از عناصر با بهترین کیفیت است. بهترین کیفیت برای چاپ تصاویر ۳۰۰ دی‌پی‌آی در اندازه یک به یک می باشد. این را در نظر داشته باشید که هر چه یک تصویر بزرگتر شود، از رزولوشن و کیفیت آن نیز کاسته می‌شود.

نکات مهم چاپی و اصول و راهنمای طراحی برای چاپ افست

  • استفاده از اندازه متناسب و استاندارد:

اندازه چاپی مورد نظر خود را مطابق با اندازه فایل طراحی و با رعایت نکات، اصول و محدودیت‌های چاپی طراحی کنید. چرا که تغییر اندازه فایل طراحی شما، باعث افت کیفیت و از بین رفتن محتوا طراحی شما در چاپ می‌شود.

نکات مهم چاپی و اصول و راهنمای طراحی برای چاپ افست

نکات مهم چاپی در خصوص نوشتار اصولی در طراحی و نوع فونت:

از دیگر نکات مهم چاپی، به کار گیری نوشتار و فونت مناسب در طراحی برای چاپ می‌باشد. در هنگام طراحی برای چاپ اندازه، رنگ و نوع فونت خود را برای تناسب با اندازه کار چاپی و خوانایی بیشتر در فرم مناسبی قرار دهید. اندازه فونت‌هاب فارسی (برای نوشتار‌هایی به رنگ سیاه یا تیره) را کمتر از اندازه ۸ پوینت انتخاب نکنید. همچنین در هنگام استفاده از رنگ فونت سفید و روشن، سایز فونت را بیشتر از ۹ پوینت انتخاب کنید. توصیه می‌شود تا حد امکان از فونت‌های تزیینی در هنگام طراحی برای چاپ استفاده نشود.

Overprint:

در انتهای طراحی، نوشته‌ها را از حالت فونت خارج کنید. چرا که در کامپیوتر‌های دیگر به دلیل نداشتن فونت به مشکل بر نخورید. علاوه بر این بسیار بهتر است که نوشته‌ها و عناصر کوچک سیاه در زمینه رنگی، حتما Overprint شوند. اینکار را تنها برای رنگ‌های سیاه به کار گیرید تا در چاپ کناره‌های عناصر کوچک سفید نشوند.

هر گونه پوشش موضعی و استفاده از طلاکوب:

یووی (UV):

بخش‌های مورد نظر برای یووی (UV) موضعی حتماً نیاز به یک فایل جداگانه با اندازه فایل اصلی دارند. به این‌گونه که تنها بخش‌های مورد نظر برای یووی را با یک تک رنگ (معمولاً سیاه) مشخص کرده و در کنار فایل اولیه برای ملوفام ارسال نمایید.

نحوه‌ی آماده سازی فایل دارای طلاکوب و نقره‌کوب و …:

این فرایند برای بخش‌هایی از طرح که نیاز به طلاکوب و یا نقره کوب دارند یکی می‌باشد. یعنی در فایل اصلی مورد نظر طلاکوب را کاملاً خالی گذاشته سپس در کنار فایل اصلی، در یک فایل جداگانه تنها بخش‌های مورد نظر برای پوشش طلاکوب و … را با یک تک رنگ مشخص کرده و ارسال نمایید.

خروجی مناسب و با کیفیت:

و در آخر، از نکات مهم دیگر چاپ، فرمت خروجی مناسب، درست و با کیفیت است. مناسب‌ترین ساختار خروجی طراحی برای چاپ افست، فرمت PDF می‌باشد. علاوه بر PDF می‌توان از فرمت TIF نیز استفاده کرد. در صورت نبود هیچ یک از این گزینه‌ها نیز استفاده از فرمت JPG با کیفیت 300Dpi امکان پذیر می‌باشد. دریافت خروجی مناسب موجب ایجاد کیفیت بالا در چاپ محصول می‌شود.

راهنمای طراحی چاپ افست:

چاپ افست یکی از روش‌های پرکاربرد چاپ محصولات چاپی می‌باشد. راهنمای طراحی در چاپ افست بنا به نکات مهم چاپی مطرح شده، موارد زیر را نیز در بر می‌گیرد.

  • در هنگام طراحی محصول برای چاپ افست، از پالت رنگی CMYK استفاده کنید.
  •  در هنگام طراحی برای چاپ، عناصر اصلی خود را از لبه‌های کار حداقل ۳ میلی‌متر فاصله دهید. چرا که در چاپ افست کاغذ پس از چاپ برش می‌خورد.
  • پیش از طراحی حتماً سایز کارتان را با سایز‌های استاندارد کاغذ مطابقت دهید.
  • رزولوشن تصویر را برای جلوگیری از افت کیفیت در چاپ افست کمتر از 300Dpi نگذارید.
  • از دیگر موارد در راهنمای طراحی چاپ افست استفاده از رنگ تک رنگ مشکی در عناصر کوچک است.
  • همچنین پس از طراحی، فایل نهایی را در فرمت‌های PDF ، JPG و یا TIF ذخیره و ارسال کنید.

در صورت برخورد با مشکل در هنگام طراحی محصول برای چاپ افست می‌توانید با طراحان و مشاورین متخصص گروه ملوفام مشورت کنید. هدف اصلی ملوفام، ایجاد رضایت و جلب توجه مشتریان گرامی با ارائه محصولات و خدمات با کیفیت بالا و بهترین روش‌ها می‌باشد.

منابع:

wikipedia , piworld

اشتراک گذاری این مقاله :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازگشت به صفحه مقالات